دوشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با سایت | العربية


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست علمی قراءات و مستشرقان تاکید شد..

لزوم برگزاری سلسله نشست های قرائت پژوهی با هدف شناسایی آثار، نقد و بررسی آراء مستشرقان قراءت پژوه.

 

 

 

 

اولین نشست علمی  گروه علوم و فنون قراءات در سال تحصیلی جدید روز پنج شنبه 30 آبان ماه 1392 با همکاری معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی امام خمینی ره  در سالن همایش شهید عارف حسینی با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط جناب آقای آنار محمد اف دانش پژوه  مقطع ارشد رشته علوم و فنون قراءات آغازشد.

دراین نشست که با حضور اساتید صاحب نظر و دانش پزوهان علوم و فنون قراءات برگزار شد،  استاد حسن  فروغی؛ در ابتداء به طرح بحث پرداخته عنوان نمودند؛ قرآن در نظر خاورشناسان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در نتیجه به بررسی آن پرداخته اند. آنان حاصل پژوهش های قرآنی خود را  در قالب مقالات، کتاب ها و دایرةالمعارفها به جهان علم عرضه کرده اند. شناخت این آثار و افراد برای ما مسلمانان ضرورتی انکارناپذیر است، چه این که در پس نگارش برخی از آنها اهداف استعماری و تبشیری نهفته است.

دبیر علمی نشست افزودند؛ شناخت دقيق آراء خاورشناسان درباره قرائت قرآن و نقد علمي ديدگاههاي آنان براي اساتید و دانشجویان علوم و فنون قراءات امری ضروری به نظر می رسد. قدم اول در تحقق اين مهم آشنايي پژوهشگران با مستشرقان قرائت پژوه و آثار آنان است. در این بین  نام  خاورشناسان قرائت پژوه  برجسته ای چون: گِيد، ليمهاوس و مِلچرت به چشم می خورد. بررسي آثار مستشرقان درباره قرائت قرآن نشان مي دهد كه آنان يا آثاري را به طور مستقل در باب قرائت قرآن نگاشته يا در ضمن مباحثي چون جمع آوري قرآن، مصاحف صحابه و تحريف ناپذيري قرآن به بحث مذكور پرداخته اند.

سخنران دوم نشست حجة الاسلام والمسلمین شهیدی پور عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیة و مدیر گروه علوم و فنون قراءات بودند که به بیان و توصیف قراءات مقبول، شواذ و مطرود پرداختند. در ادامه دکتر کریم دولتی عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی در خصوص دیدگاه تنی چند از مشتشرقان راجع به قرآن ایراد سخنرانی نمودند. سخنران دیگر نشست دکتر محمد حسن زمانی عضو هیئت علمی المصطفی و معاونت بین الملل حوزه های علمیه بودند که بدلیل سفر اضطراری با ارسال پیامی خواستار برگزاری سلسله نشست های قراءات و مستشرقان شد. همچنین دکتر حسن رضایی هفتادر عضو هیئت علمی دانشگاه تهران پردیس فارابی به دلیل شرکت در تشییع مرحومه خواهرشان از حضور در نشست باز ماندند. ایشان پژوهشی را در خصوص معرفی تنی چند ازخاورشناسان قرائت پژوه  و آثار آنان  به نشست علمی ارسال نمودند.

اهم نتایج علمی نشست؛

  • تاکید بر لزوم نگرش عالمانه، تربیت متخصص و پژوهش در حوزه علوم و فنون قراءات قرآن.
  • ضرورت شناسایی خاورشناسان قرائت پژوه، آثار، مکاتب، و رویکرد ایشان.
  • توصیه بر ترجمه، تحلیل، نقد و بررسی آراء ایشان توسط دانش پژوهان و اساتید صاحب نظر در علوم و فنون قراءات.
  • معرفی 35 نفر از خاورشناسان قراءت پژوه و آثار ایشان.
  • تاکید بر برگزاری سلسله نشست های قراءات و مستشرقان به منظور بررسی و نقد شبهات مطرح شده توسط خاورشناسان.
  • سفارش به  تبدیل نتایج نشست های علمی به مقاله علمی و پژوهشی و چاپ آن در فصلنامه قراءت پژوهی

وسلامٌ علی عباده الذین اصطفی..


٠١:٣٦ - 1392/09/04    /    شماره : ٤١٤٤٩    /    تعداد نمایش : ١٤٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


گروه علمی تربیتی عمومی
گروه فقه و اصول
گروه ادبیات عرب
گروه علوم قرآنی
گروه علوم حدیث
گروه علوم و فنون قرائات
گروه تاریخ اسلام
گروه ادیان و مذاهب
گروه شیعه شناسی
گروه کلام اسلامی
گروه فلسفه اسلامی
گروه عرفان اسلامی

کلیه حقوق برای مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) محفوظ است