تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوستبرگزاری معارفه رئیس جدید جامعه المصطفی

برگزاری مراسم معارفه رئیس جدید المصطفی

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی‌ مهر، دبیر هیئت امنای جامعة‌المصطفی،در مراسم معارفه رئیس جدید جامعة‌المصطفی، ضمن تبریک سالروز آغاز امامت آخرین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حجة‌‌بن الحسن(عج)، به مهمانان در این مراسم خیر مقدم گفت و تصریح کرد: امیدواریم فرخنده‌سالروز آغاز ولایت حضرت ولی‌عصر(عج)، روز بسیار مبارکی برای آغاز دوره جدید جامعة‌المصطفی‌العالمیه باشد.

وی، در ادامه، به ظرفیت‌های علمی، معرفتی و مدیریتی آیت‌الله اعرافی اشاره و خاطرنشان کرد: در این سال‌ها از آیت‌الله اعرافی کرامت و بزرگواری‌های متعددی دیدیم؛ به شهادت همه همکاران، شخصیت ایشان، سراسر درس‌آموز است.

دبیر هیئت امنای جامعة‌المصطفی یادآور شد: در این مراسم، آیت‌الله اعرافی، ریاست جدید هیئت امنای جامعة‌المصطفی را از معلم اخلاق، «آیت‌الله مقتدایی»، تحویل خواهند گرفت. امیدواریم این تغییر و تحولات، به ارتقای روزافزون فعالیت‌های المصطفی سرعت بخشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی‌مهر با تبریک به آیت‌الله اعرافی به عنوان رئیس هیئت امنا و «حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی» به عنوان سکان‌دار ریاست جدید جامعة‌المصطفی، گفت: امیدواریم روز به روز شاهد نور افشانی روز افزون فعالیت‌های المصطفی در حوزه های مختلف رسالتی باشیم.

«حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری»، معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعة‌المصطفی نیز ضمن تبریک سالروز آغاز امامت صاحب‌العصر والزمان(عج) تصریح کرد: امروز جمع شده‌ایم تا وظیفه دینی و سازمانی خود را در قبال مدیریت عالِمی عالَمی انجام دهیم که با تدبیر، حکمت و مدیریتی توانا توانست سکان‌داری جامعة‌المصطفی را در اقیانوس جهان معاصر، که از فراز و نشیب‌های متعدد پر شده است، بر عهده بگیرد و به خوبی هدایت نماید.

وی افزود: وقتی از دو دهه مدیریت آیت‌الله اعرافی سخن می‌گوییم و جامعة‌المصطفی را در قله‌های معرفتی و علمی جهان می‌بینیم، به برکت مدیریت این عزیز است؛ امروز همه ما وظیفه داریم قدردان شخصیت والای آیت‌الله اعرافی باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به این که حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، سکان‌دار جدید جامعة‌المصطفی در ابعاد علمی، آموزشی و در عرصه گوناگون بین‌الملل، فعالیت‌های فاخری داشته است، خاطرنشان کرد: امیدواریم ضمن ارتقای فعالیت‌های جامعة‌المصطفی‌العالمیه، روز به روز شاهد نورافشانی این امانت الهی در گستره گیتی باشیم.


المصطفی شتاب‌دهنده نشر معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در جهان بوده است.

«آیت‌الله مقتدایی» در مراسم تودیع و معارفه رئیس جامعة‌المصطفی، ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و نیز عرض تبریک به مناسبت سالگرد آغاز امامت حضرت ولی‌ عصر(عج)، ابراز داشت: پیش از آغاز امامت حضرت ولی‌عصر(عج)،‌ در روایات متعدد از غیبت طولانی آن حضرت خبر داده شده بود؛ اما هیچگاه حکمت اصلی غیبت ایشان برای عموم مردم مشخص نخواهد بود. همان گونه که حضرت موسی(ع) تا پایان سفر با حضرت خضر(ع)، از فلسفه اعمال ایشان باخبر نگردید، مصلحت عظیم غیبت نیز پس از ظهور آن حضرت مشخص خواهد شد.

عضو هیئت امنای المصطفی، امتحان امت را یکی از فواید غیبت حضرت ولی عصر(عج) دانست و ابراز داشت: براساس برخی روایات، زمان فرج امام عصر(عج) تا پایان امتحان مردم و کنار رفتن افراد آلوده به طول خواهد انجامید، همان گونه که امروز شاهد انواع فرقه‌های انحرافی و عرفان‌های نوظهور هستیم و افرادی به سادگی به این آلودگی‌ها گرایش می‌یابند و از خیل منتظران آن حضرت کنار می‌روند. 

آیت‌الله مقتدایی ادامه داد:‌ از جهت دیگر، در عصر غیبت، افرادی که از منتظران واقعی حضرت هستند، به مقام بالایی نایل می‌آیند تا جایی که پیامبر(ص) آنان را برادران خویش یاد نموده‌اند.


عضو شورای عالی حوزه علمیه قم با اشاره به پیشینه درخشان آیت‌الله اعرافی در کسوت مدیریت جامعة‌المصطفی و مدیریت حوزه‌های علمیه، انتخاب رئیس جدید جامعة‌المصطفی را نتیجه بررسی‌های مکرر و با توجه به سوابق و توانایی‌های حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دانست و افزود: تشکیل جامعة‌المصطفی با تدبیر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، موجب شتاب گرفتن هدف اصلی این مجموعه در نشر معارف دینی و اهل بیتی در سراسر جهان گردید و امروز دانش‌آموختگان فاضل و عالم المصطفی در کشورهای مختلف، منشأ خدمات گسترده‌ای هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تأسیس و مدیریت حوزه‌ها و مدارس علمیه، تدریس، تألیفات و ترجمه آثار ارزشمند، فعالیت‌های فرهنگی و... را از خدمات ارزشمند طلاب و دانش‌آموختگان المصطفی در سراسر جهان برشمرد و ابراز داشت: از زمان انتخاب نام این سازمان و معرفی آیت‌الله اعرافی به ریاست آن، زمینه برکات زیادی در زمینه نشر معارف اسلامی در سراسر جهان پدید آمد و امیدواریم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی نیز که دارای سوابق خوب، صاحب تجارب و خدمات ارزشمند و ویژگی آشنایی کامل با جامعه‌المصطفی است، ادامه‌دهنده همین مسیر باشد. 

 عضو هیئت امنای المصطفی همچنین در توصیه به رئیس جدید جامعة‌المصطفی یادآور شد:‌ باید تلاش شود دانش‌آموختگانی که از جامعة‌المصطفی به سراسر جهان اعزام می‌گردند، به خوبی با الزامات و اقتضائات کشورهای خود آشنا باشند و مهارت‌های لازم برای حضور اثربخش به آنان ارائه گردد.


آل سعود آلت دست سیاست های خصمانه استکبار است.

آیت الله محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب،در مراسم معارفه رئیس جامعه المصطفی، ضمن قرائت پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، امام خامنه ای(مدظله العالی)، اظهار داشت: این جلسه سنگین و فاخر تنها معرفی افراد برای حضور از سنگری به سنگر دیگری برای خدمت رسانی است.

وی در ادامه ضمن تبریک سالروز آغاز امامت صاحب الزمان(عج)، با بیان این که امیدواریم ادعیه ذاکره صاحب الزمان(عج) شامل حال همه ما شود، ضمن اشاره به روایتی، خاطرنشان کرد: بر اساس روایات اسلامی خدا را نشناخت جز پیامبر(ص) و علی(ع)، و پیامبر اعظم(ص) را نشناخت جز خدا و علی(ع) و امام علی(ع) را نشناخت مگر خداوند متعال و نبی مکرم اسلام(ص).

آیت الله محمدی گلپایگانی در ادامه به اوضاع دوران بعثت رسول الله(صلی الله علیه و آله) اشاره نمود و اذعان داشت: دوران جاهلیت، کعبه مظهر توحید را به بت خانه تبدیل کرده بود.

وی با اشاره به این که انسان از تصویرسازی اوضاع جاهلیت شرم می کند، خاطرنشان کرد: نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) در سرزمینی به دنیا آمدند و رشد کردند که پدران آن سرزمین از علم و دانش هیچ خبری نداشتند؛ به گونه ای که در مکه تنها 12 نفر توان خواندن و نوشتن داشتند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با تأکید بر این که پیامبر بزرگوار اسلام(صلی الله علیه و آله) بدون داشتن معلم، استاد و کتاب در تمام رشته ها صاحب نظر بودند، تصریح کرد: خداوند متعال یگانه استاد پیامبر اعظم(ص) بودند و همه علوم را به ایشان یاد دادند.

وی به ظرفیت های والای فقه اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: فقه اسلامی به عنوان میراث نبی اعظم(ص)، از آغاز تاکنون هزاران مسئله را مورد بحث و بررسی قرار داده، راه سعادت بشر را به وضوح پیش روی آدمی قرار داده است.

آیت الله محمدی گلپایگانی سخن از علم را نخستین کلمات وحیانی نازل شده بر پیامبر اعظم(ص) دانست و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در نامه نگاری های خویش به جوانان اروپایی و آمریکایی تصریح نموده اند که باید مبانی اسلامی را از منبع اصلی آن کسب نمود.

وی با اشاره به این که دشمنان اسلام هیولایی از اسلام را در اذهان مردم جهان تصویر سازی و منعکس نمودند، خاطرنشان کرد: این تصویر سازی ها و اسلام هراسی ها به گونه ای بود که گویا هر کسی که مسلمان باشد، داعشی است؛ در حالی که داعش حاصل سیاست های خصمانه غرب در قبال جهان اسلام بود.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه به جنایات آل سعود در یمن نیز اشاره نمود و ابراز داشت: آل سعود آلت دست سیاست های خصمانه غرب به خصوص آمریکاست.

آیت الله محمدی گلپایگانی در پایان با بیان این که جامعه المصطفی در طول این مدت منشاء برکات فراوانی بوده است، خاطرنشان کرد: از زمان ابلاغ نامه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین عباسی در کسوت رئیس جامعه المصطفی و آیت الله اعرافی نیز در عرصه ریاست هیئت امنای جامعه المصطفی خدمت رسانی خواهند نمود.


المصطفی؛ مروج دیپلماسی معرفتی و علمی با رویکرد گفتمان انقلاب

 

آیت الله اعرافی،  در مراسم معارفه رئیس جدید جامعه المصطفی، ضمن خیر مقدم به حضور میهمانان و تبریک ایام بسیار شریف ربیع الاول و آغاز امامت امام عصر(عج)، گفت: پیشاپیش موالید مبارک پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و اله) و امام صادق(علیه السلام) و هفته وحدت را گرامی می داریم.

وی با تأکید بر این که همه ما همواره باید به پیشگاه خداوند بزرگ و حکیم، سر تسلیم و سجده  بندگی بسائیم و در پیشگاه باری تعالی متواضعانه شاکر باشیم، خاطرنشان کرد: در کنار خیل بزرگ حماسه آفرینان المصطفی، سر به آستان خدا می سپاریم و حمد و ثنا می کنیم و خداوند متعال را بر این نعمت بزرگ نهاد فاخر المصطفی شکر می کنیم.

آیت الله اعرافی در ادامه با اشاره به این که ما میراث دار تلاش های ائمه اطهار(علیهم السلام)، علما و شهدا هستیم، خاطرنشان کرد: همواره باید قدردان همه کسانی که در پایه ریزی این نهاد عظیم ایفای نقش نموده، در این کاروان سهیم بودند، باشیم.

وی ضمن تقدیر و تشکر از رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، امام خامنه ای(مدظله العالی)، تأکید کرد: با راهنمایی های رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی، دریچه های گوناگون بین المللی پیش روی معارف الهی گشوده شده است که المصطفی تنها یکی از این نهادهاست.

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی ضمن تقدیر از مراجع عظام و علمای اعلام و اساتید بزرگ، اظهار داشت: مراجع عظیم الشأن به عنوان ارکان حوزه های علمیه همواره در بالندگی حرکت عظیم جامعه المصطفی همراه و همکار بوده اند.

وی از همیاری دستگاه های مختلف در پویایی حرکت بین المللی المصطفی تشکر نمود و ابراز داشت: نهادهای درون حوزه و برون حوزه، همکاری های گسترده ای را با جامعه المصطفی رقم زده اند.

آیت الله اعرافی از هیئت امنای جامعة المصطفی و شورای عالی حوزه های علمیه نیز یاد نمود و اذعان داشت: همه ما نهایت تقدیر خود را محضر آیت الله مقتدایی تقدیم می کنیم؛ ایشان دانشمند فرزانه ای است که در بسیاری از حرکت های حوزوی سهیم و راهنما بودند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: از همه کسانی که در طول این سال ها، مسئولیت های متعددی را در داخل و خارج کشور داشته، در گسترش مسیر مترقی المصطفی سهیم بودند، تقدیر و تشکر می کنیم.

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی از تمام کارکنان و خدمت رسانان جامعة المصطفی العالمیة تقدیر و تشکر نمود و اذعان داشت: همه شما عزیزان در عمق جان من حضور داشته و خواهید داشت.


وی ضمن تقدیر از خیرین و نیکوکاران و همراهان همیشگی المصطفی؛ طلاب، فضلا، اساتید و مدیران غیر ایرانی را سهام داران اصلی جامعة المصطفی دانست و تصریح کرد: مدیران غیر ایرانی المصطفی سرمایه دار و سهام دار اصلی جامعة المصطفی العالیة هستند.

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که خطوط کلی فعالیت های جامعة المصطفی بر پایه اصالت اندیشه الهی و حوزه ای بنا نهاده شده است، ابراز داشت: جامعه المصطفی همواره ضمن تأکید بر هویت و سنت های حوزه به عنوان پایگاه اصیل نشر معارف الهی، بر استفاده از تجارب و روش های نوین علمی بر پایه های سنتی تأکید داشته است.

مدیر حوزه های علمیه بر تنوع عرصه های آموزشی و نهادینه سازی و نهاد سازی پیام دین در کشور ها تأکید نمود و خاطرنشان کرد: اتکا بر منطق علمی و عقلانی و نیز عرضه درست معارف و پرهیز از تحمیل و اجبار مهمترین رویکرد جامعة المصطفی است.

وی بر رویکرد کلان وحدت اسلامی با تاکید بر مذهب پر افتخار اهل بیت(علیهم السلام) اشاره نمود و یادآور شد: پرهیز از افراط ها و تعصب ها، توجه بر عقلانیت اصیل اسلامی، ترسیم و پیگیری دیپلماسی معرفتی و علمی بر پایه رویکرد گفتمان انقلاب اسلامی و کلان نگری بر اساس چشم اندازهای ترسیمی همواره مورد تأکید جامعه المصطفی العالمیه قرار دارد.  

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی با تأکید بر این که این مسیر با تلاش بیشتر و افق های بلندتر و روشن تر ادامه پیدا خواهد کرد، خاطرنشان کرد: وظیفه داریم به آرمان ها بیاندیشیم و به اهداف بلند فکر کنیم؛ همه ما باید به آرمان ها چشم بدوزیم و با شتاب بیشتر به سمت آنها حرکت کنیم.

آیت الله اعرافی در پایان با تأکید بر این که حجت الاسلام والمسلمین عباسی از چهره های فاخری هستند که از آغازین روزهای فعالیت جامعة المصطفی خدمت رسانی می کردند، خاطرنشان کرد: ایشان آشنا به همه راز و رمز ها هستند که با عظم و ارده قوی این راه را ادامه و با تکمیل آن پویایی روز افزون فعالیت های المصطفی را رقم خواهد زد.


مشی مدیریتی آیت‌الله اعرافی ادامه خواهد یافت.

 حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در مراسم تودیع و معارفه ریاست جامعة‌المصطفی‌العالمیه، ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت بقیة‌‌الله ‌الاعظم(عج) و ایام باسعادت ولادت حضرت رسول گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)، از اعتماد و حسن نظر هیئت امنای جامعة‌المصطفی و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در انتخاب وی به عنوان رئیس المصطفی تقدیر و تشکر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی جامعة‌المصطفی را یکی از حسنات بزرگ انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: امروزه جامعة‌المصطفی که بر ریشه‌های عمیق و گسترده حوزه‌های علمیه بنا شده است، گفتمان مهمی را در عالم نمایندگی می‌نماید و دارای ویژگی‌هایی در نظام خود است که آن را به عنوان سازمانی صاحب مکتب در جهان معرفی کرده است.


وی ادامه داد: جامعة‌المصطفی همان گونه که از نام مقدس رسول گرامی اسلام(ص) الهام گرفته است، سازمانی آموزشی و پژوهشی برای همه انسان‌ها در سراسر عالم است که جمع میان اصالت‌های حوزوی در کنار توجه به اقتضائات روز جهان، اهتمام به نشر معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) همزمان با رعایت مصالح جهان اسلام و طراحی رشته‌های آموزشی متنوع جهت انطباق با زیست‌بوم‌های مختلف جهان را دربر دارد.

رئیس جامعة‌المصطفی با تأکید بر وظیفه این سازمان در تربیت طراز برجسته‌ ای از عالمان دینی با توجه به نیازهای نقاط مختلف جهان، ابراز داشت: المصطفی در کنار اهتمام به این وظیفه خطیر، بزرگترین مرکز آموزش زبان و ادب فارسی به شمار می‌آید و صاحب کارنامه‌ای درخشان و بی‌نظیر در گسترش زبان فارسی به عنوان زبان دوم جهان اسلام و زبان انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: دانش‌آموختگان جامعة‌المصطفی با مشی انسانی و عقلانی همچون مشعل هدایت در جهان هستند که با آرمان معنویت، عقلانیت و عدالت تربیت یافته‌اند. 

حجت‌‌الاسلام والمسلمین عباسی جامعة‌المصطفی را نهادی شناخته‌شده و موفق در جهان خواند و یادآور شد: ارشاد و هدایت مستمر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، که همواره ره‌گشای این نهاد عظیم بوده است، در کنار تلاش و مجاهدت صدها و هزاران نفر از مدیران، استادان و کارگزاران این سازمان و همچنین عنصر مدیریت کم‌نظیر آیت‌الله اعرافی که جوانی خود را در این سازمان صرف نمود، از عوامل اصلی توفیقات فراوانی است که امروز شاهد آن هستیم.

رئیس جدید جامعة‌المصطفی در پایان، آیت‌الله اعرافی را عالمی وارسته، متخلق و متفکر، دارای سعه صدر، جهان‌شناس، مدیری توانا و حکیم، دوراندیش، صبور و شخصیتی پرکار خواند و تأکید کرد: به یقین، وجود ایشان در هر جایگاهی موجب برکات فراوانی خواهد بود و جامعة‌المصطفی از این پس نیز مشی این مدیر توانا را ادامه خواهد داد.

٠٨:٥٩ - 1397/08/27    /    شماره : ٩٥٧٢٥    /    تعداد نمایش : ٣٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: