تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی

  حجت الاسلام والمسلمین رضایی اصفهانی، دبیر کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی در مراسم افتتاحیه این کنگره که به همت جامعه المصطفی در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره) قم برگزار شد، تصریح کرد: 30 مرکز علمی و قرآنی در برگزاری این کنگره بین المللی مشارکت نمودند.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های دبیرخانه کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی، ابراز داشت: جهت دهی به علوم انسانی بر اساس آموزه های قران که مورد تاکید مقام معظم رهبری در فرمایشات متعدد ایشان بوده از مهمترین اهداف برگزاری این کنگره بین المللی است.

دبیر کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی با تاکید بر این که مرجعیت علمی قرآن کریم را از آیات متعددی می توان احصا نمود، اظهار داشت: هدایت برای تربیت، هدایت برای امور اجتماعی و سیاسی و مدیریتی و اقتصادی و .... در سطح کلیات و ارائه مبانی و اهداف و اصول حاکم صورت گرفته است.

وی با تاکید بر این که قرآن کریم در جهات مختلفی می تواند به علوم انسانی را جهت دهی نماید، اظهار داشت: بازسازی پایه های غلط علوم انسانی که بر مبانی سکولاریتی و امانیستی شکل گرفت و نیز زمینه سازی ارائه نظریه پردازی های نوین در جهت علوم انسانی با رجوع به آیات الهی از جمله موهبت های الهی بهره مندی علوم انسانی از آیات الهی است.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی اصفهانی با بیان این که  به برکت قرآن و علوم انسانی ،تفاسیر آیات الهی به سمت تفاسیر تخصصی حرکت می کند ، خاطرنشان کرد: کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی در سال 1394 توسط معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) و شورای سیاست گذاری المصطفی تصویب و جلسات متعددی شکل گرفت وبا مراجع و شخصیت های حوزوی جلسات متعددی برگزار شده در خرداد ماه 96 بیش از 40 نفر از کارگزاران و دست اندرکاران برگزاری کنگره به دیدار رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) مشرف شدند.

وی با بیان این که این کنگره درجه علمی پژوهشی و isc را کسب نموده بیش از 60 پیش نشست را برگزار نموده است، اظهار داشت: سایت کنگره به 4 زبان راه اندازی شده، 1150 چکیده مقاله دریافت شده که از این میان با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر توجه به مقوله کیفیت، اظهار داشت: از میان مقالات رسیده 390 مقاله پذیرفته شده توسط 77 استاد ارزیاب مورد ارزیابی علمی قرار گرفت.

دبیر کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی به رونمایی از 45 اثر در این کنگره اشاره نمود و اظهار داشت: کتاب درامدی بر روش شناسی مطالعات قران و علوم انسانی از جمله آثاری است که با هدف ترسیم کتاب درسی نگاشته شده است.

وی با اشاره به این که قرآن پژوهانی از 10 ملیت جهان به زبان های فارسی عربی و انگلیسی و فرانسه مقالات خود را ارائه نموده اند، اظهار داشت: این کنگره گامی کوچک در راستای اسلامی سازی علوم انسانی است و نیازمند کاری عمیق و دقیق در حوزه های مختلف پژوهشی است.٠٨:٤٢ - 1396/09/11    /    شماره : ٨٩٨٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: