تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوست

دیدار ریاست مکرم المصطفی ص و اعضای دبیرخانه همایش ملی نقش حکمت در انقلاب اسلامی با حضرت آیت الله مصباح یزدی

ریاست مکرم المصطفی ص و اعضای دبیرخانه همایش ملی نقش حکمت در انقلاب اسلامی با حضرت آیت الله مصباح یزدی دیدار کردند

 

 

دیدار رئیس جامعةالمصطفی و اعضاء همایش  نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی با مرجع عالیقدر  «حضرت آیت‌الله مصباح یزدی» دامت برکاته

گروه خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در دیدار «حضرت آیت‌الله مصباح یزدی»، ضمن تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت فاطمه زهرا(س) و شهادت «سردار سلیمانی»، گزارشی از فرایند برگزاری همایش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» ارائه نمود و ابراز داشت: حکمت اسلامی، در شکل‌گیری، ادامه و استقرار انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته و بررسی تأثیرات آن کمتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، وی به ظرفیت‌های حکمت اسلامی در مقابله با اندیشه‌های مارکسیستی و ماتریالیستی در تغییر فضای فکری و فرهنگی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: جریان چپ‌گرایی و مارکسیستی در دنیای معاصر تأثیرگذار بوده و انقلاب‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. انقلاب اسلامی، نسخه بدیلی در برابر جریان چپ‌گرایی ارائه نمود.

رئیس جامعةالمصطفی نقش «شهید بهشتی»، «آیت‌الله مطهری»، «حضرت آیت‌الله جوادی آملی» و «حضرت آیت‌الله مصباح یزدی» را در تبیین اندیشه فلسفه سیاسی و مبانی نظری حکمت اسلامی مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: امام خمینی(ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، حکیم، فیلسوف و عارفی توانا بودند که تأثیر بسزایی در قوت‌بخشی به نقش معرفتی حکمت اسلامی داشتند.

وی با بیان این که مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، ضمن طراحی مبانی آکادمیک و علمی، شخصیت‌های فاخری تربیت و فرصت‌ها و زمینه‌های بزرگی برای انقلاب اسلامی فراهم نموده است، خاطرنشان ساخت: با توجه به حضور، نشاط و سرزندگی حکمت اسلامی در این سال‌ها، جا داشت نقش آن در شکل‌گیری، ادامه و بقای انقلاب اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ضمن اشاره به تاریخچه‌ای از شکل گیری همایش مزبور اذعان داشت: این همایش چهار کمیته فرعی، با موضوعات فلسفه، کلام، عرفان و فلسفه‌های مضاف دارد.

وی با بیان این که 147 چکیده مقاله و 90  اصل مقاله دریافت و از پانزده مقاله سفارشی، دوازده مقاله نهایی شده است، بیان نمود: این همایش در قالب مصاحبه، نظرات و ‌دیدگاه‌های استادان برجسته کشور را منعکس کرده است.

رئیس جامعةالمصطفی با بیان این که در دو سال گذشته، دوازده پیش‌نشست با مشارکت مجموعه‌های حوزوی و دانشگاهی برگزار شده است، تصریح کرد: این همایش در 20 بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد و نویسندگان برتر، مقالات خود را ارائه خواهند نمود.

«حضرت آیت‌الله مصباح یزدی» تبیین نمود

انقلاب اسلامی؛ زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه حکمت اسلامی

گروه خبر: «حضرت آیت‌الله مصباح یزدی» در دیدار اعضای کمیته علمی همایش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» شناخت دقیق اسلام را منوط به اثبات اصول بدیهی بر مبنای علوم عقلی دانست.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، معظم‌له زندگی در سایه‌سار پیروزی انقلاب اسلامی را مابه مباهات و خرسندی دانست و ابراز داشت: هر قدر شکرگزار ظرفیت‌های پیروزی انقلاب اسلامی باشیم، باز کم است.

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این که فلسفه و حکمت، نقش اساسی در پیشبرد فرهنگ اسلامی و حرکت اجتماعی داشته است، خاطرنشان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی شد تا از غفلت‌ و افراط و تفریط‌هایی که در حوزه فلسفه وجود داشت، دور شده، مسائل به بحث و تحقیق بیشتری گذاشته شود تا ضعف‌ها برطرف و زمینه‌های کشف حقیقت فراهم‌تر گردد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که مخالفان و موافقان فلسفه بر تعدیل و جلوگیری انقلاب اسلامی از افراط و تفریط‌ها در این حوزه اذعان دارند، بیان نمود: انقلاب اسلامی زمینه و بستر ارزشمندی برای پیشرفت و توسعه حکمت اسلامی مهیا نمود.

حضرت آیت‌ الله مصباح یزدی با تأکید بر این که توجه به تأثیرات حکمت اسلامی بر انقلاب اسلامی، نشانه رشد فرهنگی حوزه است، تصریح کرد: مایه مباهات و خرسندی است که عده‌ای از پژوهشگران به دنبال بررسی نقش حکمت در انقلاب اسلامی هستند؛ انقلاب اسلامی متأثر از تفکر فقهی، حکمی و اخلاقی اسلام است.

معظم‌له بر لزوم توجه به نیروی‌های جوان، پرانرژی و فعال در عرصه فعال‌سازی زمینه‌های علمی تأکید نمود و اظهار داشت: در مواجهه با عنوان نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی و تنظیم مباحث، باید از تفسیر دقیق تک تک عناوین آغاز نمود و موضوعاتی مانند تعریف حکمت، دایره اسلامی بودن حکمت، انقلاب، بایسته‌ها و ماهیت اسلامی بودن انقلاب و... مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ماهیت اسلامی بودن انقلاب را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان ساخت: اسلامی بودن انقلاب و نقش آن در این پدیده اجتماعی، از مهم‌ترین بایسته‌های بررسی نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی است. در این همایش‌ها باید به مبانی و اصول اعتقادی تا ملکات، اخلاق و ارزش‌ها و دستورالعمل‌های فردی و اجتماعی با تمام تعاریف خاص توجه روزافزونی داشت که ریشه اصلی آن در عقاید خلاصه می‌گردد.

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی بر اهمیت بررسی متدولوژی این مسائل تأکید و اظهار داشت: اسلام از مبانی برهانی، که مستحکم‌کننده معارف ناب است، سلسله‌ای از دانسته‌ها را ارائه می‌نماید که هر عاقلی آن را درک می‌کند و هیچ صاحب شعوری در صورت تصور دقیق موضوع و مهمول‌ها، نمی‌تواند آن را انکار نماید.

مفسر قرآن کریم با بیان این که برای شناخت دقیق اسلام باید اصول بدیهی را بر مبنای علوم عقلی اثبات نماییم، ابراز داشت: باید به گزاره‌های عقلی و حکم عقل برگردیم و با بهره‌گیری از فلسفه اسلامی، مبانی را براساس اصول عقلی استناد نماییم.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر این که بدون حکمت نمی‌توان اسلام و انقلاب اسلامی را تصور نمود، اظهار داشت: تا برهان نباشد، پایه اعتقادات آدمی سست خواهد بود. ارتباط حکمت با اسلام، از ضروریاتی است که باید بدان توجه نمود، زیرا اگر ایدئولوژی مبتنی بر جهان‌بینی اسلامی و مبتنی بر عقل ترسیم و ارائه گردد، رفتارهای اجتماعی مبتنی بر عقل سلیم پیگیری خواهد شد.

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، در ادامه، ضمن ارائه تاریخچه‌ای از حرکت‌های فرهنگی در جهان اسلام، با بیان این که بزرگ‌ترین حرکت فرهنگ اسلامی از مصر آغاز شد، ابراز داشت: به دلیل این که اندیشمندان این سرزمین به فلسفه اسلامی با نگاه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) توجه نداشتند، خود را در رویارویی با فلسفه غرب ضعیف یافتند.

معظم‌له خاطرنشان کرد: با توکل بر خدا و به برکت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و عنایت ویژه امام زمان(عج)، کسانی در این کشور رشد یافته‌اند که با جهاد علمی در برابر انسان‌های کج‌فهم و کوتاه‌نظر، اهانت‌ها و فقر را تحمل نمودند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان این که در گذشته‌ای نه چندان دور، فلسفه اسلامی در محافل خصوصی تدریس می‌شد، خاطرنشان کرد: کتاب «اصول فلسفه»، حاصل تلاش بی‌وقفه «علامه طباطبایی» و «شهید مطهری» است و این مقدمات، آرام آرام فلسفه را به درس اصلی حوزه تبدیل کرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با اشاره به این که در زمینه نقد مباحث فلسفی و جلوگیری از تعصبات بیجا کم‌کاری نموده‌ایم، اظهار داشت: امیدواریم با همت شما دوستان، ضمن توجه به بحث‌های گسترده و عمیق، از نیروی عقل الهی به عنوان بزرگ‌ترین موهبت خداوند متعال به منظور تقویت بنیه‌های دینی جوامع انسانی بهره‌مند شویم.

معظم‌له، در ادامه، ضمن تبیین خدمات بسیار ارزشمند شهید مطهری به فرهنگ اسلامی، بر لزوم توجه به اخلاص در امور تصریح نمود و اذعان داشت: برای این که امری به شجره طیبه تبدیل گردد، نیازمند اشراب آب زلال و اخلاص و پاکی است؛ باید بکوشیم تا در عین ترویج این اندیشه در حوزه و عالم اسلام، به نقش علوم عقلانی در سعادت دنیوی، اخروی، فردی و اجتماعی و حتی ایجاد و ثمربخشی انقلاب توجه داشته باشیم.

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که مسائل مستحدثه جامعه اسلامی را باید ناظر به مبانی فلسفه و حکمت اسلامی تبیین نمود، یادآور شد: با وجود ظرفیت‌های فراوان در سایه‌سار انقلاب اسلامی، آن‌گونه که باید، مسائل مستحدثه را ناظر به عناوین دینی بازتعریف و مبنای فقهی آنها را استخراج و ارائه نکرده‌ایم.

معظم‌له بر پرهیز طلاب از راحت‌طلبی و توجه به تلاش‌های مجاهدانه تأکید نمود و یادآور شد: ضرورت مسائل اجتماعی، با عقل درک می‌شود؛ از این رو، باید ساز و کار و متدولوژی بهره‌گیری از عقل در بیان این مسائل مورد توجه قرار گیرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با تأکید بر این که عقل، از دلایل اصلی و معتبر در فقه اسلامی به شمار می‌رود، ابراز داشت: برای حل مسائل مستحدثه، باید در زمینه عناوین ثانویه و ادله عقلیه بیشتر کار کنیم و تزاهم بین مسائل فعل و ترک را مورد توجه قرار دهیم.

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، در پایان، ضمن تقدیر از تلاش اعضای کمیته اجرایی دبیرخانه همایش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» خاطرنشان کرد: برای شناختن نظام اسلامی باید مباحث عقلی را زنده کنیم و این مؤلفه‌ها را ناظر به براهین عقلی بازتعریف و فهم نماییم.

 

 

گزارش تصویری:


١١:٥٨ - 1398/11/03    /    شماره : ١١٠٠٦١    /    تعداد نمایش : ١٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: