تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوست

مراسم آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی قم برگزار شد

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید ۹۸-۹۹ مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی  جامعةالمصطفی با حضور معاونان، مدیران، کارکنان، اساتید و طلاب جامعةالمصطفی العالمیة در سالن قدس مجتمع جامع امام خمینی(ره) برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی در سخنرانی خود در این مراسم گفت:در زمان تحصیل در حوزه علمیه علم و تقوا باهم باشد، طلاب در کنار تحصیل علوم باید به امور معنوی بپردازند و مراقبت از نفس را جدی بگیرند.

این استاد حوزه در مورد سفارش پیامبر اسلام برای محبت امام حسین (ع) گفت: وقتي قنداقه امام حسين را به دست پيغمبر خدا دادند، حضرت فرمود: «رّبّنا …فَاجْعَل أفئِدَه مِنَ النّاسِ تَهوي إلَيهِمْ»؛ خدايا کاري کن قلب هاي مردم با اين حسين من مهربان شود، قلب هاي مردم را به سوي اين حسين جذب کن. همان دعايي که حضرت ابراهيم براي هاجر و اسماعيل نمود، وقتي زن و فرزندش را در سرزمين لم يزرع حجاز بر زمين گذاشت، نگفت خدايا، به آنها آب و غذا و مسکن بده، فرمود: « فَاجْعَل أفئِدَه مِنَ النّاسِ تَهوي إلَيهِمْ»؛ خدايا قلب هاي مردم را به سوي اين ها جذب کن. اگر قلب ها جذب شد.

دکتر رفیعی درمورد ویژگی های برخی از علما درحدیثی از امام حسن عسکری علیه السلام گفت:آن حضرت در ضمن روایتی آورده اند:"و مِنهم قومٌ نُصّابٌ ـ لا یَقدِرون علی القَدحِ فینا ـ یتعلَّمون بعضَ علومِنا الصّحیحَةِ، فیَتوَجَّهون به عند شیعَتِنا، و یَنتَقِصون بنا عند نُصّابِنا؛ ثّم یُضیفون إلیه أضعافَ و أضعافَ أضعافِه مِنَ الأکاذیبِ علینا الّتی نحنُ بُرَآءٌ منها، فیَتقَبَّله المُستَسلمون من شیعتِنا علی أنّه مِن علومِنا، فضَلّوا و أضلّوا. و هم أضَرُّ علی ضُعفاءِ شیعَتِنا مِن جَیش یزیدَ علی الحسین بن علیّ علیه السّلام و أصحابِه!"[گروهى از  افراد دشمنان مذهبند كه قادر به ضرر زدن به  ما نيستند، برخى از علوم صحيح ما را مى‏آموزند و آن را به شيعيان ما مى‏رسانند، و از ما نزد دشمنان عيبجويى مى‏كنند، و چندين برابر آن دروغ و چندين برابر آن اكاذيب بر ما مى‏افزايند كه ما از همه آنها پاك و برى  هستيم، ولى مع الأسف شيعيان تسليم ما آن را مى‏پذيرند بر اينكه آن از علوم و دانش ما است، پس گمراه شده و ديگران را به بيراهه بكشند، و زيان و ضرر اين افراد بر شيعيان ضعيف ما از لشكر يزيد بر حسين بن علىّ عليهما السّلام و أصحاب آن حضرت بيشتر است.  احتجاج-ترجمه جعفرى، ج‏2، ص: 554]

حجت السلام والمسلمین سید حمید جزایری معاون آموزش جامعه‌المصطفی هم در این جلسه نصیحت امام خمینی ره به طلاب نقل کرد و گفت: امام خمینی ره که هم ایشان عالم بود، هم عارف بود هم فقیه، به نظر بنده چکیده ای از عمره خودش را در دو جمله فرموندند که : خوب درس بخوانید و خوب با تقوا بشوید. برای پیشرفت انسان و طلبه ضروری است که تحصیلی علم را جدی بگیرند و برای کسب علم زحمت بکشند، چون علم با زحمت به دست می آید.

حجت الاسلام و المسلمین محمد خالق پور جانشین رئیس جامعة المصطفی العالمیه هم در سخنرانی خود اظهار داشت:طلاب در کنار علوم مختلفی که در حوزه های علمیه تدریس می شود، اخلاق باید مورد توجه جدی طلاب باشد.

 


١١:٥٠ - 1398/07/02    /    شماره : ١٠٤٣٥٩    /    تعداد نمایش : ٢١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: