تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوست

ارتحال پروفسور کریستین (یحیی) بونو

 

 

 

 

 

 

اندیشمند فرانسوی «پروفسور یحیی بونو» مترجم، نویسنده و استاد فلسفه و عرفان شیعی که از ارادتمندان اهلبیت (علیهم السلام) بود و تحت تأثیر امام خمینی (ره) قرار داشت، دعوت حق را لبیک گفت؛ یحیی بونو از شخصیتهای صاحب نظر در رشته‌های علوم قرآنی، فلسفه و عرفان و مترجم و نویسندهای گرانسنگ بود که جزو مدافعان حریم اسلام، ولایت و انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌رفت. همچنین از اعضای فعال مجمع عمومی مجمع جهانی اهلبیت (علیهم السلام) بود.

کریستین (یحیی) بونو در سال 1957 در فرایبورگ آلمان، در خانواده ای فرانسوی و مسیحی کاتولیک دیده به جهان گشود، در جوانی میل به آشنایی با ادیان شرقی در او به وجود آمد و سپس با آثار «رنه گنون»، فیلسوف مسلمان فرانسوی آشنا شد، پس از مدتی مطالعه، در سال 1979 و تحت تأثیر آثار گنون به اسلام مشرف شد. پس از آن در رشته های زبان و ادیبات عرب و اسلام شناسی به تحصیل پرداخت و در حین تحصیلات دانشگاهی، با آثار «هانری کربن» آشنا شد که عرفان شیعی را به غرب شناسانده بود.

بونو تحصیلات آکادمیک خود را تا بالاترین مرحله ادامه داد و در سال 1995 از رساله دکتری خود تحت عنوان «الهیات در آثار فلسفی و عرفانی روح الله خمینی ره» در دانشگاه سوربن فرانسه دفاع کرد. وی برای تدوین این رساله، از آن جا که استاد راهنمای مورد نظر خود را در فرانسه پیدا نکرد، در سال 1991 به ایران آمد و از محضر «مرحود استاد سید جلال الدین آشتیانی» بهره برد.

از آثار ایشان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

- ترجمه و تفسیر قرآن کریم به زبان فرانسوی

- تصوف و عرفان اسلامی به زبان فرانسوی

- امام خمینی، عارف ناشناخته قرن 20 به زبان فرانسوی

- آیین انقلاب اسلامی (منتخبی از آثار و بیانات امام خمینی ره در حدود هفتصد صفحه) به زبان فرانسوی

- مبارزه با نفس یا جهاد اکبر، اثر امام خمینی ره به زبان فرانسوی

ضایعه درگذشت این اندیشمند وارسته را تسلیت می گوییم و برای آن مرحوم علو درجات را از خداوند متعال برایشان خواستاریم

ارتباطات و بین الملل مجتمع آموزش عالی حکمت و مطالعات ادیان


١٣:٥٨ - 1398/06/06    /    شماره : ١٠٣٧٥٢    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: