تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوست

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در همایش صدف کوثر

ایستادگی حضرت خدیجه(س) الگوی برای مجاهدان است.

 آیت الله العظمی مکارم شیرازی در همایش ملی صدف کوثر، ضمن تقدیر از برگزاری این همایش عظیم، اظهار داشت: این همایش برای بانوی والامقام و مجاهدی است که عده ای تلاش کردند تا خدمات برجسته ایشان را به فراموشی بسپارند؛ ایشان بانوی مظلومه ای است که سرار زندگی شان می تواند الگویی برای مجاهدان راه خدا باشد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی به حدیثی از امیر المومنین علی(علیه السلام) اشاره نمود و اظهار داشت: ام المومنین خدیجه کبری(سلام الله علیها) در آغاز کار در حمایت از پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) تنها بود و هیچ گاه وحشتی به خود راه نداد و تا آخر عمر شریفشان محکم در برابر نا ملایمات ایستادگی نمود.

معظم له با بیان این که ام المومنین خدیجه کبری(سلام الله علیها) به عنوان اولین بانوی مسلمان، با تمام وجود از پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) حمایت می نمودند، اظهارداشت: این بانوی صبور زخم های پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) که در اثر اصابت سنگ جاهلان ایجاد می شد را التیام می بخشیدند.

ایشان با بیان این که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) تمام دوران سختی پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) را درک نمودند، خاطرنشان کرد: این بانوی گرامی زمانی که تمام مسلمانان در حلقه محاصره قرار داشتند، به دیار حق شتافتند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) با غم و اندوهی جانکاه، چشم از جهان بربست، اظهار داشتند: زوایای زندگی این بانوی بزرگ مطالعه کردنی است و در هر زاویه آن درس مهمی نهفته شده است.

وی در ادامه به برخی از روایت های تاریخی دانشمندان جهان اسلام در رابطه با ام المومنین خدیجه کبری(سلام الله علیها) اشاره نمود و خاطرنشان کرد: از نظر محققین و بزرگان تاریخ، خدیجه کبری(سلام الله علیها) در هنگام ازدواج، بین 25 تا 28 سال سن داشتند و قبل از همسری پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) هیچ ازدواجی نداشته، از فرزندان خواهر مرحومه خود نگهداری می کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به این که ام المومنین خدیجه کبری(سلام الله علیها) در همان جوانی در چهره نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) نور الهی را مشاهده می نمود، اظهار داشت: 90 مثقال طلا مهریه ای که برای خدیجه کبری(سلام الله علیها) تهیه شده بود، توسط این بانوی گرانقدر، به پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) هدیه داده شد و حضرت نیز این مبلغ را به ایشان باز گرداند.

معظم له با اشاره به این که در هنگام وضع حمل این بانوی بزگوار، چهار زن بهشتی در لباس انسان، خادمی ایشان را کردند، خاطرنشان کرد: پاکدامنی ام المومنین خدیجه کبری(صلی الله علیه و آله) در عصر جاهلیت، زبان زد خاص و عام دوران بود؛ تاریخ نگاران معروف عصر جاهلیت نیز، لقب طاهره را به ایشان داده اند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: بر اساس روایات تاریخی اندیشمندان اهل سنت، پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) بارها در حیات مبارکشان از خدیجه کبری(سلام الله علیها) یاد می نمودند و ایشان را بهترین هم نشین برای پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) ذکر کرده اند.

ایشان با بیان این که حضرت خدیجه(س) را ام الائمه(علیهم السلام) نیز می توان نامید، خاطرنشان کرد: بانو عایشه بنت الشاطی، نویسنده مطرح جهان اسلام، در کتاب زینب قهرمان کربلا، بر این که حضرت خدیجه تنها زنی است که به تنهایی 25 سال مورد مهرورزی پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) قرار گرفت، تاکید می کند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: ایمان ام المومنین خدیجه کبری(سلام الله علیها) همچون کوه استوار بود و در دورانی که جاهلان بر نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) سخت می گرفتند، با تمام وجود پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) را دوست می داشتند و از او حمایت می کردند.

وی با تأکید بر این که متعصبان و امال بنی امیه با تاریخ اسلام بازی کردند و آن را دستخوش تغییر قرار دادند، اظهار داشت: امال بنی امیه به اصحاب پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) که به امیر المومنین علی(علیه السلام) ابراز علاقه می کردند، تهمت های زیادی را روا داشتند.

معظم له افزود: در مورد حضرت خدیجه(سلام الله علیها) نیز کسانی که می خواستند، مانعی بر الگو دهی این بانوی بزگوار ایجاد نمایند، وصله هایی چون؛ چهل سالگی و ازدواج های مکرر را به ایشان روا داشتند؛ در این مسیر امال بنی امیه از ضربه زدن به پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) نیز غافل نشدند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که زندگانی حضرت خدیجه(سلام الله علیها) برای تمامی زنان و مردان الگو است، خاطرنشان کرد: قرآن کریم زندگی آسیه همسر فرعون و حضرت مریم را درسی برای زنان و مردان با ایمان ذکر می کند.

این مرجع تقلید با بیان این ایستادگی و جانفشانی حضرت خدیجه در برابر هجمه ها علیه اسلام، الگویی برای آزادگان جهان است، یادآور شد: اگر روزی جامعه ما با فشارهای سیاسی و اقتصادی شدیدی روبرو شود، باید آن گونه که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در برابر تحریم کفار مقاومت نمودند، ایستادگی کنیم.

ایشان تکفیر و افراطی گری را مشکل مهم جهان اسلام در عصر کنونی عنوان کرد و ابراز داشت: دشمنان اسلام، با بر افروخته سازی آتش اختلاف، ضمن بهره گیری از وجود جریان های تکفیری، در جبهه های مختلف سیاسی، نظامی و فرهنگی ورود گسترده ای داشته اند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به این که تا ریشه های فرهنگی جریان های فرهنگی خشکانده نشود، مبارزات سیاسی و نظامی راه گشا نخواهد بود، خاطرنشان کرد: دو گروه تحقیقاتی ضمن مطالعات و بررسی های فراوان با ارائه کتابی با نام زادگاه تروریست، 89 سند قوی و غیر قابل مخدوشی را برای این که آل سعود زادگاه تروریست در جهان اسلام است، را ثبت نموده اند.


 ٠٩:٠٢ - 1395/10/04    /    شماره : ٨٠٦٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: