تیتر اخبار  چاپ        ارسال به دوست

جضرت آیت الله العظمی سبحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید المصطفی

رفتار یک روحانی بسیار اثرگذارتر از سخن اوست

حضرت آیت الله سبحانی، در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید جامعه المصطفی که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، جامعه المصطفی را از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی برشمرد. ایشان در این مراسم، تبلیغ را یکی از اصول مهم اسلامی برشمرد و تأکید کرد: آنچه اسلام را پیش برده تبلیغ اسلام است؛ گسترش اسلام هیچ گاه با جنگ نظامی نبوده و جنگها تنها برای شکستن موانع تبلیغ بوده است. در مسیحیت از واژه تبشیر استفاده می شود اما ما بر اساس آیات قرآن، از واژه تبلیغ استفاده می کنیم.


معظم له، خودسازی را شرط اثرگذاری مبلغ بر دیگران دانست و تصریح کرد: خودسازی دارای دو مرحله است: نخست، مرحله علمی است. اگر علم مبلغ در حد کافی نباشد، ضررش بیش از منفعت او خواهد بود. مبلغ باید بر مبانی علوم اسلامی اشراف کامل داشته باشند، چراکه امروز جمعیت فراوانی از مخاطبان ما که بیشتر از جوانان هستند، مکتب اسلام را تنها با مبانی علمی می پذیریند.

حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، خاطرنشان کرد: اگر عالم بخواهد بر مردم اثرگذار باشد، لاجرم باید از زمان و اوضاع پیرامون خود با خبر باشد.کتاب های تبلیغی که صد سال قبل تدوین شدند، متناسب با عصر خود بوده و امروز تأثیر قبل را ندارد. هرچند محتوا یکسان است اما نحوه ارائه باید به روز و مطابق با نیاز روز باشد.

استاد درس خارج حوزه علمیه افزود: امروز امکاناتی مانند اینترنت، علاوه بر مواهب فراوان، دارای مخاطراتی نیز برای تخریب افکار جامعه هست. حوزه های علمیه و جامعه المصطفی باید طلاب خود را به گونه ای تربیت نمایند که بتوانند در جوامع خود به بهترین شکل و متناسب با شرایط هر کشور، به نشر معارف ناب اسلام بپردازند.

ایشان با تأکید بر لزوم توجه بیشتر طلاب جامعه المصطفی به یادگیری زبان عربی و فقه القرآن به عنوان یک درس رسمی، ابراز داشت: مرحله دوم گسترش دین، اخلاق است. طلاب المصطفی باید الگوی اخلاقی جوامع خود باشند. گسترش اسلام در بسیاری از کشورها توسط تجار مسلمان بوده است که اخلاق آنان موجب جذب مردم شد.

حضرت آیت الله سبحانی، اخلاق را دارای سه مرحله دانست و اذعان داشت: نخست مرحله، علم اخلاق است که در بسیاری از کتب می توان به این علم دست یافت. اما باید توجه داشت علم اخلاق تنها نسخه است و ما نیازمند دارو نیز هستیم. مرحله دوم، کسب اخلاقی است که می آموزد چگونه فضائل را کسب و رذائل را از خود دور نماییم. توقف در این مرحله نیز کافی نیست. در مرحله سوم، باید در جامعه افرادی به عنوان الگو و اسوه اخلاقی حضور داشته باشند.


این مرجع تقلید ادامه داد: مرحوم آیت الله صدوقی نقل می نمود که هرگاه امام خمینی(ره) وارد فیضیه می شدند، تمام رفتار و سکنات ایشان برای طلاب الگو بود. ما برای هدایت جامعه نیازمند ارائه الگو هستیم.

معظم له جامعه امروز را جامعه ای الگو پذیر دانست و اظهار داشت: این الگو می تواند الگوی خوب یا بد باشد. اگر ساده زیستی در میان علما رایج باشد، الگوی بسیار خوب و اثرگذار برای مردم است. رفتار یک روحانی بسیار اثرگذارتر از سخن اوست.


حضرت آیت الله سبحانی، تأسیس جامعه المصطفی را از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمرد و تأکید کرد: پیش از انقلاب تعداد انگشت شماری از طلاب غیرایرانی در حوزه تحصیل می کردند اما امروز به برکت انقلاب، شاهد حضور تشنگان معارف اسلامی از سراسر جهان در این دانشگاه عظیم هستیم. هم اکنون اساتید المصطفی باید با تشویق و افزایش انگیزه شاگردان خود، آنان را آماده گسترش معارف اهل بیت علیهم السلام در سراسر جهان نمایند.


٠٨:٢٣ - 1397/07/05    /    شماره : ٩٥١١٥    /    تعداد نمایش : ٣٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: