چاپ        ارسال به دوست

آیت الله اعرافی در مراسم آغاز سال تحصیلی المصطفی

نگاه المصطفی مبتنی بر احیای تمدن اسلامی است

 آیت الله اعرافی، ضمن تبریک میلاد با سعادت امام هادی(ع) و عید سعید غدیر خم  و نیز آغاز سال تحصیلی جدید المصطفی،حضور طلاب، اساتید، مسئولان المصطفی و میهمانان در مراسم آغاز سال تحصیلی 96-97 جامعه المصطفی العالمیه را خیرمقدم گفت. 

رئیس المصطفی، غدیر را دارای دو پیام خاص و فراگیر دانست و ابراز داشت: هرچند از روزهای نخستین بعثت، اشارات و خط مشی هایی برای معرفی پیشوایی و معرفی جایگاه مرجعیت علمی و معرفتی امیرالمومنین(ع) در حوادث مختلف توسط پیامبر گرامی اسلام(ص) صورت می گرفت، اما در حادثه غدیر، غیر از تبلیغ، نصب نیز انجام شد که  دارای بار اجتماعی و سیاسی خاص خود است.

آیت الله اعرافی، غدیر را نماد نصب ولایت و امامت و دارای جنبه های فراتر از بعد تبلیغی و ترویج اراده الهی خواند و یادآور شد:در غدیر مهندسی جامع و نابی توسط پیامبر(ص) انجام شده است که اگر این مهندسی در خلق غدیر نبود، با هجمه ها و تحریف هایی بی  شماری که توسط دستگاه اموی علیه آن صورت گرفت، امروز چیزی از آن باقی نمی ماند و زیر چرخ های بی رحم تاریخ هضم می گشت. 

وی با تاکید بر ماندگاری شفاف و درخشان غدیر با وجود تمام تقابل ها و کم لطفی های صورت گرفته علیه آن، ابراز داشت: روی دادن غدیر در سال پایانی عمر پیامبر(ص)، همراهی آن با حجة الوداع، ایجاد آمادگی و انتظار در جامعه، اعلام غدیر در پس از مراسم حج و وقوع آن در خارج از شهر، حضور سران همه قبایل  و طوائف مسلمین، دستور پیامبر(ص) برای بازگشت حجاج متفرق شده، حجم انبوه جمعیت که بین ده تا هفتاد هزار نفر نقل شده است، نصب امیرالمومنین(ع) با خطبه غدیر، دو سویه بودن خطبه غدیر و اقرار گرفتن پیامبر(ص) از مسلمانان در تمام بودن ابلاغ، حرکت امام علی(ع) از سفر تبلیغی یمن، بلند نمودن دست امیرالمومنین(ع) توسط پیامبر(ص)، انجام بلافاصله مراسم بیعت و تبریک و نیز همراهی نصب امیرالمومنین(ع) با نزول آیه، از عناصر ویژه معماری غدیر بود که منجر به ماندگاری آن شد.

رئیس المصطفی غدیر را در کنار پیام بیانگر زعامت حضرت امیرالمومنین(ع)، دارای یک پیام فراگیر و مشترک برای همه امت اسلامی خواند و یادآور شد: با وجود آنکه ما به عنوان حوزه علمیه قم و جامعه المصطفی، با همه وجود به غدیر معتقد هستیم و ضمن پایبندی به پیام غدیر و کار فرهنگی و تبلیغی برای ترویج این حقیقت مسلم، بر سر آن با کسی وارد جنگ نیز نمی شویم.

وی افزود: غدیر دارای پیام عمومی مرجعیت فکری، روحی و اخلاقی و محبت به خاندان رسول گرامی اسلام(ص) است که همه مسلمانان بر آن متفق هستند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، حوزه علمیه قم و جامعه المصطفی را پرچمدار وحدت اسلامی و احترام به همه امت اسلامی خواند و تصریح کرد: جامعه المصطفی تنها نهاد علمی در جهان اسلام که همزمان با ارائه معارف مذهب خود، آموزش هایش را مطابق با مذاهب دیگر نیز ارائه می نماید و ما تمام نهادهای علمی جهان اسلام را نیز به این رویکرد دعوت می نماییم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، راه حل مشکلات امروز جهان اسلام را کنار رفتن اقلیت تندور و تکفیری مورد حمایت قدرت های مستکبر جهانی و مزدوران منطقه ای آنان دانست و خاطرنشان ساخت: المصطفی و قم منادی پیام وحدت بخش در جهان اسلام هستند و افتخار می کنیم با همه وجود آنکه در محضر ولایتیم، پرچمدار پیام وحدت در جهان اسلام نیز هستیم.

رئیس المصطفی در بخش بعدی سخنان خود، خطاب به طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی اظهار داشت: ما از طلاب و فضلای خود در سراسر جهان انتظار داریم کشورها و نیازهای منطقه ای را تحلیل نموده و خود را آماده ایفای نقش موثر در کشورهایشان نمایید. 

وی، جدایی از فرهنگ، آداب و نیازهای کشورها را امری ناپذیرفتی برای طلاب المصطفی دانست و گفت: هرچند معقتدیم المصطفی در کنار پرورش مبلغان، باید عالمان و محققان بزرگ نیز برای کشورها تربیت نماید؛ اما رسوب و ماندگاری بی فلسفه در قم نیز وجه درستی ندارد و طلاب و فضلا باید پس از تحصیل و کسب علم، برای ایفای نقش های موثر به کشورهای خود بازگردند.

آیت الله اعرافی، با تاکید بر اهمیت رشد و تعالی اخلاقی طلاب و فضلای جامعه المصطفی و توجه به سنت های عمیق حوزوی و اخلاقی، خاطرنشان ساخت: بر اساس چشم انداز ترسیم شده، جامعه المصطفی باید در همه عالم دارای جایگاه مرجعیت علمی و معرفتی باشد. در این زمینه، طرح تحول نظام جامع آموزشی تدوین شده است و در این طرح، بازسازی و احیای سنت های حوزه، تنوع بیشتر رشته ها و گرایش ها و پاسخگویی بهتر به نیازهای امروز جهان، مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به آغاز برنامه دوم پنج ساله المصطفی، تصریح کرد: المصطفی در همه کشورها حضور شفاف و روشنی دارد و نگاه ما مبتنی بر احیای تمدن اسلامی است. ما نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) را وظیفه خود می دانیم ولی عمل به این وظیفه را به قیمت جنگ افروزی و ایجاد کشمکش در جهان اسلام نمی پذیریم و تسنن امریکایی و تشیع انگلیسی را همزمان نفی می نماییم.

رئیس المصطفی در پایان، با ابراز امیدواری برای ارائه درست اسلام اصیل، ناب، عقلانی و انقلابی توسط طلاب جامعه المصطفی در سراسر جهان، اذعان داشت: شما طلاب المصطفی باید نور معارف الهی را در قلب خود متجلی نمایید و با انگیزه های سرشار و وافر الهی، این نور را بر همه عالم بتابانید.٠٩:٠٤ - 1396/06/19    /    شماره : ٨٨٤٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: